Jak přidat polohu do fotografie

linux obrázek fotografie návod poloha gps

Většina z nás dnes pořizuje fotografie z dovolené, běžné fotky či různé momentky z mobilního telefonu. Obvykle je do těchto obrázků automaticky vkládaná informace o poloze, kde byla fotografie pořízena. Pominu-li kontrovere vznikající z nebezpeční znalosti či vyzrazení umístění fotografa, je z mnohdy šikovná funkce a znalost místa pořízení je dnes součástí komplexního pohledu na pořizování vzpomínek.

Někdy se však stane, že je poloha uložená ve fotografii nepřesná nebo úplně chybí Naštěsní můžete do fotografií polohu dodatečně přidat. Tuto funkci využijete například i pro nastavení lokace do fotografií, které pořizujete zařízením, které ukládání polohy nepodporuje. Může se jednat například o různé digitální fotoparáty nebo přímo digitalizované staré fotografie.

Pro vložení polohy použijte (například) jeden z těchto nástrojů:

  • exiftool
  • exiv2

Nejprve zjistěte polohu fotografie. Můžete použít například program GNOME Mapy, který je součástí prostředí desktopového GNOME. Jinou možností je použít některou online mapovou službu.

GNOME Mapy

Pravým tlačítkem na mapě zvolte položku Co je zde a klikněte na prostřední ikonu s piktogramem sdílení.

Detail místa

V detailu místa najdete polohu ve formátu zeměpisná šířka, zeměpisná délka. Tyto hodnoty si zkopírujte.

Pro vložení polohy sám používám program exiftool. Je to asi nejjednodušší cesta. V příkazovém řádku uložte nalezenou polohu do zvoleného obrázku:

exiftool -GPSLongitude="15.9919263" -GPSLatitude="49.6915663" fotografie.jpg

Tip na závěr

Jak exiftool, tak i exiv2 jsou utility, které slouží obecně k práci s metadaty obrázků. Zkuste si zjistit, co vše dokází, je toho mnoho. A až budete přidávat polohu do více obrázků, vpomeňte si na možnosti dávkového zprácování v příkazovém řádku. Inspiraci hledejte například na konci mého článku o úpravě fotografií.

Předchozí příspěvek Následující příspěvek